Narcyzm – zaburzenie osobowości

Zaburzenia osobowości do niedawna były tematem tabu, jednak w ostatnich latach świadomość o problemach emocjonalnych staje się coraz większa. Wielu psychologów, psychiatrów, ale też dziennikarzy, działaczy społecznych, artystów zadaje sobie trud w uświadamianiu i pomaganiu osobom, które stały się ofiarami osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości. W Internecie można znaleźć wiele informacji o narcyzmie w publikacjach popularnych i naukowych, powstają też utwory muzyczne, które bardzo dobrze odzwierciedlają to zjawisko, m.in. utwór Lauren Spencer Smith – Narcissist.
Narcyzm (ang. narcissistic personality disorder, NPD), mimo swojej niepozornej nazwy, jest zaburzeniem, które bardzo destrukcyjnie wpływa na bliskich takiej osoby. Dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, nie wahaj się i poproś o pomoc bliskich lub udaj się do psychologa, który w profesjonalny sposób pokaże, że to nie w Tobie leży problem w tej relacji.

Kopalnią wiedzy nt. narcyzmu są opracowania dr Ramani Durvasula. Jest ona psychologiem klinicznym z Los Angeles w Kalifornii i autorem kilku książek oraz wielu publikacji, które zaznajamiają z tematyką narcystycznego zaburzenia osobowości. W Polsce również powstaje coraz więcej publikacji na ten temat, coraz więcej poradni psychologicznych ma w swojej ofercie pomoc dla ofiar narcystycznej przemocy. Z uwagi na ogrom spustoszenia jaki pozostawia po sobie narcyz, warto się edukować i korzystać ze wsparcia specjalistów.

Zdecydowana większość ofiar narcyzów to kobiety, dlatego będę używała formy żeńskiej w odniesieniu do odbiorcy tego artykułu. We wpisie Rozwód z Narcyzem znajdują się informacje, w jaki sposób przygotować się do konfrontacji w sądzie z narcyzem. Teraz natomiast, na podstawie porad doświadczonej w zagadnieniu narcyzmu amerykańskiej prawniczki Rebecci Zung, dowiesz się, czym kierować się przy wyborze dobrego adwokata, który będzie cię reprezentować w sądzie podczas rozwodu.

Dlaczego twój prawnik rozwodowy powinien rozumieć narcyzm?

Jesteś mądrzejsza niż w dniu ślubu. Poznałaś na własnej skórze takie zjawiska jak „bombardowanie miłością”, „gaslighting”, „odpychanie” i „umniejszanie”, dzięki czemu potrafisz rozpoznać manipulację narcyza. Wychodząc za mąż, prawdopodobnie nie zdawałaś sobie sprawy, że twoj partner jest narcyzem, czyli człowiekiem niezdolnym do wprowadzenia zmian dla dobra waszego związku.

Dlatego ostatnią rzeczą, której teraz potrzebujesz to prawnik, który albo sam jest narcyzem albo jest nieświadomy tego zaburzenia tak jak ty kiedyś. Jeśli chcesz rozwieść się z narcyzem, potrzebujesz adwokata, który nie da się nabrać na narcystyczne sztuczki. Zanim wybierzesz tego odpowiedniego, przeprowadź rozmowy z kilkoma prawnikami. Większość kancelarii oferuje bezpłatne konsultacje dla potencjalnych klientów. Porady prawnika pomogą dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać podczas rozwodu oraz w jaki sposób powiadomić męża, że chcesz się z nim rozwieść.

Narcyzi wydają się czarujący dla osób postronnych. Prawnik musi być odporny na jego manipulacje.

Prawnik rozwodowy, którego wybierzesz, nie może dać się wciągnąć w manipulacje serwowane przez narcyza. Narcystyczni małżonkowie mogą wydawać się normalni, a nawet charyzmatyczni. Zapytaj prawnika, czy miał już doświadczenie w pracy z osobami z zaburzeniami osobowości lub klientami, którzy byli ich ofiarami. Poproś o przykłady, w jaki sposób adwokat poradził sobie z wrogim lub manipulującym małżonkiem. Chcesz adwokata, który rozumie podstawy narcystycznej manipulacji. Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest prawnik, który świadomie lub nieświadomie kopiuje niektóre sztuczki twojego partnera. Zdecydowanie nie chcesz prawnika, który powie: „Jest pani pewna, że naprawdę jest aż tak źle?” lub „Wygląda na normalnego faceta”. Chcesz prawnika, który mówi: „Proszę podać przykład takiej sytuacji” lub „Następnym razem, gdy to się stanie, niech Pani to zapisze”. Adwokat, który neguje odczucia lub poddaje w wątpliwość fakty przedstawiane przez klienta nie będzie dobrym pełnomocnikiem. To wystarczająco trudne, że twoi znajomi myślą, że rozwodzisz się z miłym facetem i to bez poważnego powodu. Jeśli dodatkowo twój prawnik zobaczy twojego „normalnego” małżonka i pomyśli, że przesadzasz, niepotrzebnie poczujesz się osamotniona. Prawdopodobnie przeczytałaś niezliczone artykuły oraz rozmawiałaś z profesjonalnymi terapeutami, więc chcesz prawnika, który posiada podobną wiedzę. Jeśli trafisz na nieodpowiedniego adwokata, który będzie minimalizował twoje problemy, sprzymierzy się on, w sposób chcący lub nie, z narcystycznym małżonkiem, prawda nigdy nie zostanie przedstawiona, a twoje samopoczucie będzie zrujnowane.
Narcyz może użyć każdego, nawet twojego adwokata, jako pionka w swojej grze. Najbardziej okrutni narcyzi potrafią spróbować obrócić przeciw tobie nawet twoje dzieci. Dlatego twój prawnik musi być doświadczony i przygotowany na narcyza, aby ujawnić go w sądzie, szczególnie jeśli to ty inicjujesz rozwód.

Narcyz idzie po wygraną. Twój prawnik musi być pewny siebie.

Twój prawnik musi być przygotowany na radzenie sobie z atakami narcyza i próby przerzucania winy na ciebie. Narcystyczne zaburzenie osobowości bardzo utrudnia postrzeganie rzeczywistości z perspektywy kogokolwiek innego niż ich własna. Narcyzm wiąże się z wyraźnym brakiem empatii dla światopoglądu innej osoby. Narcyzi nie idą łatwo na kompromisy, są przekonani, że wygrają. Mediacje przed rozwodem to idealne rozwiązanie, ale z narcyzem mogą być nieudane i wasza sprawa prawdopodobnie i tak będzie rozstrzygana przez sąd.
Tylko dlatego, że adwokat zdał egzamin adwokacki, nie oznacza automatycznie, że będzie biegły w danym temacie. Niestety, są prawnicy, którzy podejmują się spraw, na których zwyczajnie się nie znają lub przerastają ich możliwości.
Jeśli twój narcystyczny partner nie chce negocjować, a co gorsze, jeśli trzyma ciebie i twoje dzieci jako emocjonalnych zakładników, to tym bardziej nie potrzebujesz prawnika, który kapituluje pod presją. Potrzebny jest ci prawnik, który przygotuje cię do mediacji z narcyzem, a kiedy sprawa trafi do sądu, nie zawaha się zaatakować narcyza.

Narcyz stara się być logiczny w swoich manipulacjach. Twój prawnik musi wybić narcyza z jego strategii i wykazać to, co chce narcyz ukryć.

Twój prawnik rozwodowy nie może dać się wciągnąć w grę narcyza. Jak już zapewne wiesz, narcyz potrzebuje drugiej zaangażowanej osoby do składania pustych obietnic, wymówek i przedstawiania swojej „kreatywnej” logiki na dowód, że problemy tak naprawdę są twoją winą, a nie jego. Twój prawnik musi wtedy zachować zimną krew. Adwokat nie może przejść na jego stronę, przyznać mu racji, dać się wciągnąć w jego manipulacje. Nie może wymuszać na tobie przeprosin czy przyznania się do nielogicznego zachowania.
Radzenie sobie z narcyzem może być porównane do radzenia sobie z dzieckiem w furii. Próba rozmowy z rozzłoszczonym dzieckiem jest nieskuteczna. Dlatego prawnik powinien spokojnie powtarzać swoje żądania i przeciwstawiać się manipulacjom narcyza. Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną z narcyzem, musisz zaangażować empatycznego prawnika, który ma doświadczenie w pracy z tak niezdrową osobowością.

Źródło: https://www.rebeccazung.com/3-reasons-why-your-divorce-lawyer-should-understand-narcissism/

Wpis na blogu nie stanowi porady prawnej, ani nie jest rozwiązaniem konkretnego problemu prawnego. Każda sprawa ma indywidualny charakter i na jej wynik wpływa wiele czynników. Nawet jeśli zdaje Ci się, że znalazłeś odpowiedź na interesujący Cię temat, skonsultuj się z adwokatem.